Smetanova Litomyšl

Od setkání prezidentů k zahájení předsednictví

Manželé Jan a Eva Piknovi se na pořádání Smetanovy Litomyšle podílejí téměř od sametové revoluce. Eva, dnes ředitelka komunikace, začínala v roce 1992 jako tajemnice, současný ředitel Jan v roce 1993 vypomáhal, o rok později se stal vedoucím produkce. To byl ovšem rok, kdy se v Litomyšli konalo historicky první setkání středoevropských prezidentů. Prezident Václav Havel sem tehdy pozval své kolegy z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Slovenska a Polska, a Litomyšl se na jeden den stala středobodem evropského dění.

Jak na tuto událost vzpomínáte?

Jan: K přípravám tehdejší starosta Miroslav Brýdl přizval každého, kdo se nějak zapojoval do pořádání akcí v Litomyšli. Dostal jsem na starost provoz tiskového střediska a když jsme přijímali akreditace od slavných světových agentur, málem se nám z těch jmen podlamovala kolena.

Eva: Pan prezident Havel se v prezidentské kanceláři obklopil skvělými lidmi, někteří měli zkušenosti z Ameriky a jejich styl práce pro nás byl objevem. Hrozně moc jsme se toho od nich naučili.

Co vám nejvíc z té doby utkvělo v hlavě?

Eva: „Od teď pracujete pro pana prezidenta“. Tím začal mítink s pořadateli před akcí a nám došlo, u čeho jsme se to ocitli. To byla motivace!

Smetanova Litomyšl se pak začala bouřlivě rozvíjet…

Jan: Byli jsme po revoluci plni nápadů, s chutí dělat věci jinak. Po setkání prezidentů jsme měli všude otevřené dveře. Dařilo se shánět sponzory, do Litomyšle začaly přijíždět světové hvězdy, festival nám rostl pod rukama. Ačkoli se to zdá skoro nemožné, každý následující ročník byl větší než předešlý, vývoj neustával. My jsme měli dost nápadů organizačních, Vojtěch Stříteský uměleckých.

Eva: Z původně víkendové akce se stal skoro měsíční kolos s desítkami pořadů hlavního programu a bohatým doprovodným programem. Růst zastavil až covid. Najednou byl festival maličký, komorní.

Letošní ročník je opět velký. Je vše jako dřív nebo covid něco změnil?

Jan: Změnilo se ledacos, ale změnili jsme se i my. Měli jsme čas se trochu zastavit, zamyslet se, jak dál.

A jak to bude dál?

Eva: Začínali jsme u festivalu jako velmi mladí a mladí by jej měli i převzít. Smetanova Litomyšl má velkou tradici, důležitější ale je, že je pořád moderní, mladý nápady, technologiemi, jde s dobou. Obklopili jsme se mladými kolegy a jen žasneme, jak věci posunují dál. Jsou skvělí!

Jan: Je čas předávat otěže. Myslím, že festival dosáhl nejvyšších met v České republice a měli bychom ho poslat více do světa. K tomu se nabízí výtečná příležitost dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany v roce 2024. A velké příležitosti přicházejí už letos. Letošní ročník navštívili manažeři důležitých operních domů sdružení v Opera Europa, teď se obloukem vracíme k našim počátkům, protože v rámci festivalu bude zahájeno České předsednictví v Radě EU a navštíví nás celé kolegium Evropské komise. Opět budeme jeden den středobodem Evropy. Mám již vybraného svého nástupce, nějaký čas budeme pracovat spolu, ale tato výzva už by měla být pro něj.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2024
Designed by: wwworks.cz