logo zahrady bile

 

free zóna Smetanovy Litomyšle
11. 6. - 6. 7. 2020

vstup volný

Pavel Kysilka, prezident Smetanovy Litomyšle

  

 • Miles Davis Quintet: Round Midnight
  Je sobota prvního června 2024. Mobil mi za budíček vybral jazzový standard Round Midnight, čímž mi připomněl, v kolik jsem se včera přes všechna předsevzetí dostal do postele. Ale samozřejmě věděl, že mi udělá radost touto kultovní skladbičkou od podivínského průkopníka Thelonia Monka v podání legendárního Miles Davis Quintet s nezapomenutelným Johnem Coltranem
 • J. S. Bach: Kantáta o kávě. BWV 211
  Po chvíli chytrá mobilní aplikace zvolila z nepřeberné digitální audiotéky YouTube, iTunes, Spotify, Grooveshark a desítek dalších zdrojů Bachovu Kantátu o kávě v provedení Nicolase Hornoncourta.
 • When God created The Coffeebreak
  To aby mne upozornila, že mám nejvyšší čas vstát a posnídat. Pak inteligentní software sáhnul po příbuzném tématu, When God created The Coffeebreak (Esbjörn Svensson Trio).
 • Bedřich Smetana: Předehra k Prodané nevěstě
  Zjevně si zanalyzoval data, která do něj vyslala mikročidla umístěná na mém těle a mé hlavě, a vyhodnotil je jako stav vzdálený plným obrátkám. A protože aplikace mezitím z kalendáře v mobilu vyčetla, ze mne za chvíli čeká náročná práce, pohnala mne ještě do vyšší frekvence předehrou k Prodané nevěstě s Karlem Ančerlem a Českou filharmonií (Supraphon, Rudolfinum 11. –12. září 1958).
 • Bohuslav Martinů: Čtvrtá symfonie
  Tím mne dvojnásob potěšila, protože mi připomněla i jednu milou věc, a sice že za pár dnů začíná Smetanova Litomyšl – a to ročník oslavující dvě stě let od narození Bedřicha Smetany! Po Prodance se hudba odmlčela, protože jsem se pustil v povzbuzené náladě do práce. Ta mi šla po hudebním restartu pochopitelně od ruky a s výsledkem jsem mohl být spokojen. A tak mi za odměnu pokoj rozezněla Čtvrtá symfonie Bohuslava Martinů, samozřejmě v mém nejoblíbenějším provedení Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií.
 • Olivier Messiaen: Trois petites liturgies
  Opět jsem musel v duchu chytrou apku pochválit za to, že si z historických dat polohové služby v mobilu všimla, že z Litomyšle každý rok vyrážím na kole na Martinů rodnou Vysočinu, která se v jeho hudbě tak úžasně zrcadlí.
  Po obědě jsem se projel na kole, kde mi muziku obstarávají pouze skřivani nad polními cestami. Hned po návratu se bytem rozeznělo Trois petites liturgies od Oliviera Messiaena.
 • J. S. Bach: Umění fugy
  Zase jsem musel obdivovat chytrý software, který si mezitím zřejmě na Wikině vyhledal, že právě zpěv ptáků byl Messiaenovou inspirací, a navíc mi touto volbou připomněl skvělý koncert na Smetance z roku 2016, kde zazněl Messiaen na všech rejstřících varhan kapitulního chrámu. Moje hlava při té milé vzpomínce dostala na varhany chuť, a tak aplikace před večerem spustila par ukázek z Bachova Umění fugy s Helmutem Walchou.
 • Leoš Janáček: Po zarostlém chodníčku
  Při večeři padl můj zrak na obrázek od Vítka Ondráčka z Kunštátu nazvaný Po zarostlém chodníčku. A aplikace pohotově dodala celý cyklus v podání Firkušného, čímž mi zase připomněla Smetanku z roku 2014, na níž jsme obdivovali touto Janáčkovou hudbou inspirovaný balet z Ostravy.
 • J. D. Zelenka: Missa Divi Xaverii
  Ani nevím, jak a kdy jsem usnul při Missa Divi Xaverii od Dismase Zelenky, samozřejmě v podání Václava Lukse a jeho Collegia 1704 – opět hezké připomenutí mých pravidelných cest do Drážďan za muzikou od inteligentní aplikace.

Chytrý software jako vždy zhasnul světla, zatáhl závěsy a pak si z dat vysílaných z čidel na mém těle a mé hlavě vyhodnotil, jak jsem byl s jeho celodenní hudební dramaturgií spokojen a zda by něco nešlo příště udělat o špetku lépe.

Poznámka na konec: Dnes, v roce 2016, jsou digitální technologie tak daleko, že tohle vše dokáží. A v roce 2024 se budeme smát, že jsme před osmi lety povazovali za utopii něco, co se brzy stalo součástí našeho každodenního života.