logo zahrady bile

 

free zóna Smetanovy Litomyšle
11. 6. - 6. 7. 2020

vstup volný

Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

  

Naši práci bych označil za „kampaňovitou“. S blížícím se festivalem se samozřejmě snižuje počet volných kapacit pro myšlení na cokoli jiného, naopak po jeho skončení se rázem mozek potřebuje rychle uvolnit a od září se zas pomalu dostává do tempa. Tomu přizpůsobuji i hudební touhy. V době předfestivalové jsem multižánrový, při festivalu vypínám i rádio, o prázdninách převažuje hudba populární, ale na podzim, kdy začíná koncertní sezóna, už se zase těšívám na klasiku.

7.00 – přesně v 7 mě probouzí zvuk polnice. Jako budík ji má nastavenu naše dcera a vojenský budíček spolehlivě prochází stěnami. Školačka má přednost v koupelně, takže opět zavírám oči a v uších mi zní Pochod amerických námořníků.

  • The Marines' Hymn

8.00 – Do práce jedu autem. Rád poslouchám rádio, moji oblíbenou stanicí je Dvojka, ale po ránu se dá poslouchat jenom na chalupě. Chce to nějaký adrenalin. Přepínám infotainment na Média a naskakuje Vlasta Redl. „Um ca ca, já nemám na taxi a tak si…“ Adrenalin to není, ale ranní zpívání v autě rozhodně vylepšuje náladu.

  • Vlasta Redl: Tak jsem tady

9.00 – K práci se nic moc pozorně poslouchat nedá, tak něco do pozadí, náladovka, zkusme Suka.

  • Josef Suk: Praga

10.00 – Chtělo by to na chvíli vypnout. Káva a k ní podle mého to nejlepší, co v české populární hudbě dosud vzniklo. Dodnes moderní, dokonalé. Flamengo a Kuře v hodinkách.

  • Flamengo: Doky, vlaky, hlad a boty

12.30 – Cestou na oběd v autě přepínám kanál. Redl je pryč, teď potřebuju něco tvrdšího a hodně nahlas!

  • Deep Purple: Bad Attitude

14.00 – Po obědě trochu dobrého popíku?

  • Adele: Hello

16.30 – Kancelář se vyprazdňuje, telefonátů ubývá, teď by se něco už dalo poslouchat. Takový Taras Bulba, ale musí to být nahrávka, kde ve finále dobře znějí varhany. Nejlepší je Česká filharmonie s Ančerlem.

  • Leoš Janáček: Taras Bulba

18.00 – Když to jde dobře, tak v kanceláři končím. Bazén. K odpočinkovému plavání jsem si nahrál takovou směs relaxační hudby. Mike Oldfield, Pink Floyd, Vangelis, Dire Straits… Dobře se mi ale plave i na ZZ TOP.

  • ZZ TOP: Rough Boy

21.00 – Večer dobře hraje právě Český rozhlas Dvojka. Starý desky jsou hezký, Klub osamělých srdcí seržanta Pepře, Hudební pódium, Muzikál expres… Dal bych si třeba:

  • Ella Fitzgerald: Summertime