Smetanova Litomyšl

První vstupenky na 66. ročník v prodeji!

Odtajnili jsme programové vrcholy smetanovského ročníku

 

Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uvede u příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v téměř sedmdesátileté historii festivalu.

Osm oper
Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, který je patronem projektu Smetana 200 a zároveň jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024. Titulní role se poprvé ujme sopranistka Kateřina Kněžíková, Přemyslem bude Adam Plachetka.

Freddie De Tommaso v České republice!
Spolu se Smetanovými operami byl odtajněn i další z dramaturgických vrcholů 66. ročníku Smetanovy Litomyšle, jímž je galakoncert britsko-italského tenoristy Freddieho De Tommaso, který je považován za následovníka Luciana Pavarottiho a který v České republice zazpívá debutově. Na programu jsou árie a dueta se sopranistkou Anastasií Bartoli z oper Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Francesca Cilei, Georgese Bizeta a slavné italské písně.

Prodej vstupenkových balíčků na uvedené pořady byl zahájen dnes na našich webových stránkách. Celý program čítající čtyři desítky titulů představíme v únoru příštího roku.

„Koncertní provedení Smetanovy opery Libuše je hlavním a nejslavnostnějším bodem připomínky dvoustého výročí narození zakladatele české klasické hudby na festivalu, který nese jeho jméno,“ říká Vojtěch Stříteský, dlouholetý umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl a nejdůležitější tvůrce festivalové dramaturgie ke smetanovskému jubileu.

Vedle Libuše v interpretaci prvního českého orchestru si ovšem pozornost zaslouží i další Smetanovy opery. Dalibora, drama o touze po pomstě, milostné vášni i politických intrikách, nastuduje Janáčkova opera Národního divadla Brno v koprodukci s Velšskou národní operou pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse a za vedení světoznámého britského režiséra Davida Pountneye, který patří k velkým ctitelům a propagátorům české opery. Brněnský soubor přiveze i Prodanou nevěstu v nové scénické úpravě režiséra Ondřeje Havelky, jenž stojí i za novou inscenací předposlední Smetanovy opery Tajemství. Tu uvede operní soubor pražského Národního divadla. Nové nastudování Hubičky provede Opera Národního divadla Bratislava, která tímto titulem zahájila svou činnost v roce 1920. Dvě vdovy, Braniboři v Čechách a Čertova stěna zazní v podání ostravského Národního divadla moravskoslezského, které v příštím roce poprvé po čtyřiceti letech dvakrát uvede celý komplet osmi Smetanových oper.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2024
Designed by: wwworks.cz