Smetanova Litomyšl

Vltava: Nekonečný zdroj čisté energie

PR článek

Dlouholetá tradice, česká značka, i nekonečný zdroj energie: to jsou hlavní společné symboly festivalu Smetanova Litomyšl a jeho hlavního partnera, Skupiny ČEZ. V čele největšího výrobce energií stojí Daniel Beneš, kterému jsme položili tři otázky.

Skupina ČEZ dlouhodobě podporuje klasickou hudbu. Jak tohle spojení vnímáte?

Podpora klasické hudby je naším vyjádřením úcty k českému kulturnímu dědictví a jako jedna z největších firem ji považujeme za svou povinnost. Jsme česká firma, proto tak rádi podporujeme národní kulturu. Jsme partnerem mnoha hudebních akcí a těší nás, že skupinu našich úspěšných partnerství s Českou filharmonií, Pražským filharmonickým sborem a dalšími můžeme letos rozšířit o jeden z největších a nejvýznamnějších festivalů klasické hudby u nás.

Jaká jsou vaše očekávání jako hlavního partnera Smetanovy Litomyšle?

Budu moc rád, když se i díky naší podpoře dostane vážná hudba k co možná nejširšímu publiku. Bylo by skvělé, kdyby s sebou rodiče vzali na festival i své děti a pomáhali tak vychovat další generaci nadšenců klasické hudby, díky čemuž by se významný odkaz Bedřicha Smetany uchoval. Je potřeba, aby i děti objevily všechnu tu energii, kterou v sobě díla světových klasiků ukrývají.

Smetanova Litomyšl je spojena se skladatelem Bedřichem Smetanou. Které jeho dílo máte nejraději?

Má nejoblíbenější je Vltava. Mám rád nejen skladbu, ale i řeku, která pro ni byla inspirací. Poslech hudby člověka nabíjí a dodává mu sílu. A díky síle řeky Vltavy zase ČEZ může dodávat čistou energii stovkám tisíc českých domácností. S pomocí naší nejdelší řeky rozvíjíme energetiku, která je spolehlivá a zároveň přátelská k lidem a naší vlasti.

Daniel Beneš,

předseda představenstva
a generální ředitel ČEZ, a.s.

Co jste možná nevěděli o Vltavě

Když Smetana tvořil slavnou Vltavu, pochytil zvuk pramenů řeky tam, kde se rodí řeka Otava, na soutoku potoku Křemelná a říčky Vydry. Toto místo však mají v hledáčku i všichni fanoušci energetiky, protože právě tady, kde se v roce 1867 celý nápad na symfonickou báseň zrodil, čeká na všechny kolemjdoucí ještě jeden zážitek, a to v podobě unikátní vodní elektrárny Čeňkova pila, která je dokonce kulturní památkou. Pár kroků od naší historické, malebné, ale hlavně stále plně funkční elektrárny, se dokonce nachází památný smrk, který tu Bedřich Smetana zasadil.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2024
Designed by: wwworks.cz