Smetanova Litomyšl

Společné zážitky jsou pro pevné svazky zásadní

PR článek

Je spolumajitelem galerie DOX, stojí za investičním fondem do umění Pro arte a téměř denně ho můžete potkat v divadle, výstavní síni či na koncertu. Jeden z nejštědřejších českých filantropů hovoří o systematické podpoře (nejen) kultury jako o samozřejmosti a snaží se jít ostatním příkladem. A to i v rámci investiční skupiny RSJ, v jejímž čele stojí. Liborovi Winklerovi učarovala Smetanova Litomyšl už před mnoha lety a následně k festivalu přivedl své kolegy a obchodní partnery. Ti tak přijíždí do Litomyšle už třetí rok jako hosté jednoho z hlavních partnerů festivalu.

Co vás letos v Litomyšli čeká a může vás festival či město, kam jezdíte tolik let, ještě něčím překvapit?

Tento rok jsme se rozhodli přijet hned na začátek festivalu. Nenecháme si spolu s manželkou a obchodními přáteli ujít slavnostní zahájení. Bohatý program máme připravený na několik dní a letos jsme si pro naše hosty kromě kulturních zážitků připravili i jeden sportovní. A jak ten dopadne, to bude vlastně takové překvapení pro všechny. Doufám tedy, že nás na cyklovýletu za manželi Kučerovými na zámek Nové Hrady nezaskočí počasí…

Co říkáte na překvapení organizátorů v podobě stěhování hlavní scény?

Rekonstrukce zámku byla dlouho plánovaná, takže tuto novinku jsem čekal. Myslím, že celý tým festivalu se s tím popral neskutečně dobře a my jako hosté se na to díváme tak, že poznáme další kus tohoto krásného města. No a na kulisy zámku se zas budeme těšit příští rok.

V rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle představují svou roční práci absolventi výtvarné sekce stipendijní akademie MenART. V té je vaše investiční skupina RSJ patronem od samého začátku. Jak se to stane, že se projekty, které podporujete, takto propojí?

Asi se soustředíme na ty projekty, které k sobě mají lidsky hodně blízko. Dlouhodobě věříme aktivitám Dany Syrové stejně jako jsme na jedné lodi s manželi Piknovými a nově i Michalem Medkem. No a ta chemie funguje v tomto případě všemi směry, což mě samozřejmě moc těší. V investiční skupině RSJ mají naši pozornost jak projekty s mezinárodním přesahem, tak regionální akce či právě mentoring uměleckých talentů. Ta šíře je veliká, oblast umění a kulturního rozvoje ale zůstává.

Velkou šíři mají i aktivity samotné investiční skupiny. Mohl byste je trochu představit?

To by bylo na samostatné vydání festivalových novin (smích). Ve zkratce jde o investice do výstavby zdravého bydlení, do nových technologií, hledáme příležitosti v tzv. zelených investicích i v často přehlížených oblastech sociální a zdravotní péče. Zde ale opět platí to, co jsem říkal o těch partnerstvích s kulturními projekty. S našimi obchodními partnery nás spojují blízké byznysové a společenské vize. Investujeme tam, kde vidíme určitou přidanou hodnotu, ať už pro společnost, daný region nebo ideálně obojí.

A platí, že od blízkých společenských vizí už je jen krůček ke společným kulturním zážitkům?

Přesně tak. Do Litomyšle přijíždíme s našimi přáteli z byznysu a mě moc těší, že jim mohu představovat krásy města i samotný festival. Někteří už jezdí opakovaně, protože si to tu, stejně jako já, oblíbili. Je strašně důležité, že se všichni na pár dní utrhneme z toho kolotoče a aktivně odpočíváme kulturou a letos tedy i sportem. Ty společné zážitky jsou pro pevné svazky zásadní a moc se na ně každý rok těším.

Vendula Dittrichová, RSJ

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2024
Designed by: wwworks.cz